vloženie prázdneho nápojového obalu do zálohového automatu (zdroj: Billa)

Zákazníci BILLA si môžu od 14. októbra vyskúšať, ako bude v praxi prebiehať výkup plastových fliaš a plechoviek. V rámci nového projektu „Ružinovské lavičky za plastové fľaštičky“ spoločnosť zriadila pri svojich dvoch predajniach v Bratislave-Ružinove automaty na zber nápojových obalov z plastu a kovu.

Vďaka každému vyzbieranému obalu BILLA podporí miestnu komunitu a prispeje k tomu, aby obyvatelia mestskej časti mohli tráviť svoj voľný čas ešte príjemnejšie.

Kým v súčasnosti môžu slovenskí spotrebitelia do obchodov priniesť prázdne obaly z vybraných nápojov v skle, začiatkom budúceho roka sa táto služba výrazne rozšíri. Od 1. januára 2022 sa na Slovensku spúšťa zálohovací systém na nápojové plastové fľaše a plechovky, ktorého cieľom je znížiť množstvo odpadov a prispieť k ochrane planéty.

Aby boli zákazníci na túto zmenu pripravení, spoločnosť BILLA otvorila testovaciu fázu zálohovania PET fliaš a plechoviek. Zálohové automaty na zber týchto nápojových obalov BILLA umiestnila k dvom svojim predajniam v bratislavskom Ružinove – na Bajkalskej a Záhradníckej ulici.

Obidva automaty sú už v plnej prevádzke. Postup, akým spotrebitelia odovzdajú plastové fľaše a plechovky do automatu, je podobný tomu súčasnému s obalmi zo skla. „Dôležité je, aby ľudia do automatu vkladali prázdne a nezdeformované PET fľaše či plechovky aj s čitateľnou etiketou. Automat následne nápojové obaly zlisuje a umiestni do zásobníkov, ktoré budeme pravidelne ekologicky likvidovať ,“ vysvetlil Tomáš Staňo, finančný riaditeľ BILLA.

Od nového roka sa zálohové automaty budú nachádzať pri každej predajni BILLA na Slovensku.

„Ochrana životného prostredia je pre nás v BILLA veľmi dôležitá. K zelenšej planéte prispievame ekologickými rekonštrukciami našich predajní, podporou elektromobility a domácich výrobkov či zodpovedným nakladaním s odpadom. Rovnako sú však pre nás dôležití aj naši zákazníci a ich potreby i priority. Sme radi, že naším novým projektom motivujeme Ružinovčanov urobiť správnu vec – recyklovať, a zároveň veríme, že aj vďaka nám bude táto mestská časť ešte krajším miestom na život,“ zdôraznil T. Staňo.

Projekt „Ružinovské lavičky za plastové fľaštičky“ víta Martin Chren, starosta mestskej časti Bratislava-Ružinov: „Veľmi si vážime, ak sa spoločnosti, ktoré v Ružinove pôsobia, stávajú súčasťou komunity. Zodpovedné správanie voči životnému prostrediu môže znieť väčšine ľudí príliš abstraktne a vzdialene. Tento projekt je však presne ukážkou toho, keď ľudia vidia jeho výsledky priamo vo svojom okolí. Lavičky, ktoré sú miestom stretnutí, sú presne tým, čo nám dáva šancu zastaviť sa a nájsť si čas na susedov a priateľov. Lebo len vtedy, ak sa o zaujímame jeden o druhého, sa budeme spoločne starať aj o miesto, kde žijeme.“

Použitými obalmi za krajší Ružinov

V testovacej fáze zálohovania plastových fliaš a plechoviek, ktorá bude prebiehať do 15. decembra, spája BILLA príjemné s užitočným. Využívať zálohové automaty motivuje zákazníkov nový projekt „Ružinovské lavičky za plastové fľaštičky“. Za každý plastový či plechový nápojový obal vhodený do automatu venuje BILLA 15 centov na podporu a rozvoj komunity v bratislavskej mestskej časti Ružinov.

„Pre miestnych obyvateľov zabezpečíme piknikové sedenie symbolicky vyrobené z recyklovaného plastu, ktoré skrášli okolie a vytvorí pohodové miesto na stretnutia s rodinou, susedmi a priateľmi,“ ozrejmil T. Staňo.

O tom, do akej časti Ružinova bude piknikové sedenie umiestnené, rozhodnú obyvatelia na sociálnej sieti, s názvom udalosti „Ružinovské lavičky za plastové fľaštičky“.

(ts)