zdroj: Kofola

Spoločnosť Kofola opäť dokazuje, že to s udržateľnosťou myslí vážne. Po náročnom, covidom zasiahnutom roku prichádza s novým projektom Cirkulka, vďaka ktorému rozšíri do obchodov aj veľkých reťazcov svoje portfólio tradičných nápojov vo vratných sklenených fľašiach.

Vďaka špeciálnej modulárnej prepravke si nákup zachová doterajší komfort pre spotrebiteľa. V najbližšom období predstaví spoločnosť Kofola projekt obchodným reťazcom a následne plánuje nové fľaše uviesť na trh na jar budúceho roku.

„V Kofole veríme tomu, že s každou zmenou je potrebné začať od seba. So znižovaním záťaže životného prostredia zvyšujeme v Kofole nároky na využívané obaly, aby naša cesta viedla k bezodpadovému riešeniu,“ vysvetľuje Jannis Samaras, generálny riaditeľ Skupiny Kofola.

špeciálna modulárna prepravka na 6, alebo 12 litrových fliaš (zdroj: Kofola)

„Ctíme princíp RRR, teda Reduce, Reuse, Recycle. Po slovensky redukuj, použi znovu, zrecykluj, ktorý tvorí základný princíp pri ekologickom nakladaní s odpadmi. Po tom, čo sme uviedli na trh fľaše zo 100 % recyklovaného plastu (rPET), sme sa teraz rozhodli prísť s konceptom ľahko odnositeľných vratných fliaš na nealko. Naše obľúbené nápoje si tak budete môcť kúpiť už aj na doma vo vratnom skle,“ doplnil Jannis Samaras.

Kofola pokračuje v tom, čo bolo v našom regióne kedysi bežné – kupovať limonády a vody v zálohovaných fľašiach a prepravkách. Vďaka špeciálnej modulárnej prepravke s odnosným uchom však zachováva komfort, na ktorý sme si ako spotrebitelia zvykli. „Urobili sme všetko pre to, aby systém vratných fliaš prispel k predlžovaniu životnosti obalu a minimalizácii odpadu,“ dodáva Samaras.

V modulárnej prepravke bude priestor pre šesť litrových fliaš. Na výber bude tradičná Kofola, hroznová Vinea či pramenitá voda Rajec.

Cirkulka – systém cirkulačných obalov (zdroj: Kofola)

„Na projekte pracujeme už viac ako dva roky a v najbližších týždňoch ho predstavíme obchodným reťazcom tak, aby mohli pripraviť svoju logistiku. Cirkulka nielenže odráža naše udržateľné premýšľanie o obaloch, ale vychádza v ústrety aj dopytu spotrebiteľov. Opakovane použiteľné sklo šetrí prírodné zdroje a inovatívna prepravka je vyrobená z recyklovaného plastu,“ hovorí Daniel Buryš, generálny riaditeľ Kofoly ČeskoSlovensko.

„Prakticky celá ponuka našich výrobkov pre gastronómiu už dnes využíva vratné obaly, máme s nimi skúsenosti a sme tak na rozšírenie do obchodov pripravení,“ dodáva Daniel Buryš.

Spoločnosť Kofola neustále hľadá cesty, ako znižovať uhlíkovú stopu, produkovať čo najmenej odpadu a byť čo najviac lokálny. Okrem prepracovanej obalovej stratégie využíva kamióny na CNG, zameriava sa na pôvod využívaných surovín, vytvára BIO lokality v okolí svojich závodov a pestuje na nich vlastné byliny.

Udržateľné myslenie ale preklápa aj do jednotlivých rozhodnutí – od obmedzenia hliníkových sponiek na čajových vrecúškach LEROS, až po spracovanie odšťavenej dužniny z ovocia a jej využitie do UGO Dužiniek (sušienok a krekrov).

(ts)