ilustračná foto: Unsplash, zdroj: Dynamic Relations 2000

Pandémia, a s ňou spojené reštrikcie, priniesli boom online nakupovania. Podľa zistení pravidelného prieskumu Fashion (Re)search od GLAMI.sk dokonca až 17 % opýtaných z 5 400 respondentov uviedlo, že si v tomto období vyskúšalo svoje vôbec prvé online nákupy.

Práve noví a generačne starší užívatelia sú v online prostredí oveľa zraniteľnejší a stávajú sa obeťami tzv. scam alebo aj podvodných e-shopov, ktorých počet sa neustále zvyšuje.

Ako nakupovať bezpečne a zamedziť tomu, aby ste sa vy alebo vaši blízki stali obeťou podvodných e-shopov? Vyhľadávač módy GLAMI prináša niekoľko jednoduchých rád.

1. E-shopy kamenných obchodov/značiek na Slovensku

Pre úplných nováčikov je jednou z najbezpečnejších možností využívať slovenské online verzie veľkých obchodov/značiek, ktoré zákazníci poznajú z offline nakupovania. Dostanú tak v online verzii obchodu ponuku, ktorú dôverne poznajú.

Môžu tak bez obáv nakupovať kúsky napríklad od Reserved, H&M alebo Mango bez toho, aby mali obavy či je daný e-shop vierohodný.

Ďalšou výhodou je predchádzajúca znalosť veľkosti, čím sa eliminuje vrátenie produktov, ktoré predstavuje pre užívateľov jeden z najneobľúbenejších možných aspektov nákupu online.

2. Recenzie a odporúčania

Ak beriete online nakupovanie ako možnosť objavovať nové značky a e-shopy alebo hľadáte konkrétne kúsky pre vašu garderóbu, tak ste na správnom mieste. Internet je plný e-shopov nielen s konfekciou, ale aj kúskami od malých a lokálnych tvorcov alebo značiek.

Ako sa však nepopáliť pri hľadaní “niche” kúskov? Dajte na recenzie a odporúčania. Predtým ako nakúpite na novom pre vás neznámom webe by ste nemali zabudnúť skontrolovať recenzie na Facebookovej stránke daného e-shopu.

Preskúmajte koľko a akých má fanúšikov a takisto sa pozrite na to, čo sa o tomto e-shope hovorí na rôznych diskusných fórach. Ďalšou možnosťou je opýtať sa na obľúbený a overený e-shop svojich kamarátok a kamarátov. Nebudete sa tak musieť báť či daný produkt naozaj doručia a ako bude vyzerať.

3. Vzhľad e-shopu

Rovnako ako kamenná predajňa aj e-shop má nejakú štruktúru a vzhľad. E-shopy najmä teraz, keď väčšina ľudí nakupuje online, investujú nemalé peniaze do vylepšovania a zjednodušovania svojich webových stránok.

Ak sa náhodou ocitnete na e-shope, ktorý má zvláštnu štruktúru, nekvalitné produktové fotky, chýbajúce popisky či ste našli popisky v inom jazyku aj napriek tomu, že má ísť o slovenský e-shop, buďte opatrní a skúste sa takýmto e-shopom vyhnúť.

4. Kontaktné informácie a obchodné podmienky

Neviete nájsť žiadne bližšie informácie o danom e-shope? Sídlo, prípadne kontaktná adresa alebo telefonický kontakt by nemali chýbať na žiadnej dôveryhodnej webstránke. Dôležité je nájsť aj prehľadné obchodné podmienky, v ktorých sú jasne uvedené zákonom dané informácie (lehota na vrátenie tovaru, spôsob vrátenia) a takisto aj možnosti platby.

Väčšina obchodov ponúka hneď niekoľko možností platby (kartou online, bankový prevod, dobierka) a taktiež aj možností dopravy (pošta, zásielkovňa, kuriér). Preto zbystrite pozornosť ak daný e-shop ponúka len jednu z vyššie uvedených spôsobov.

5. Využívajte weby, ktoré vám uľahčia nakupovanie

Pre užívateľov, ktorí si chcú nakupovanie zjednodušiť je tu módny vyhľadávač GLAMI. Združuje produkty od stoviek e-shopov, ktoré pôsobia na slovenskom a českom trhu a to od malých až po veľkých hráčov na trhu.

Okrem toho, že vám šetrí čas sa venuje aj vzdelávaniu na tému kvality a výberu správnych materiálov v rámci sekcie “Sprievodca materiálmi”. Vďaka tejto pomôcke vám vaše krásne módne kúsky vydržia dlhšie.

Šikovné filtre vám pomôžu ľahko sa zorientovať v tisíckach produktov a tak môžete pokojne a bezpečne nakupovať módu na jednom mieste aj počas pandémie a potešiť sa v týchto náročných dňoch novými teplákmi alebo zimnou bundou na prechádzky.

(ts)