zdroj: Babkas

V novembri minulého roka sa zo skromného plánu podporovať staré mamy v dôchodkovom veku v aktívnom a spoločensky pestrom živote vykľul internetový obchodík s názvom BABKAS. Nájdete v ňom plno farebných kombinácii štrikovaných ponožiek, ktoré tieto šikovné dámy samy ručne vyrábajú zo 100% prírodnej vlny merino.

S nápadom prišla 23-ročná umelkyňa Rebecca Smudová. Jej zámerom bolo poukázať na skrytý potenciál našich slovenských starých mám, ktorých šikovné ruky opatrujú bohaté dedičstvo tradície ručných prác. Napriek pokročilému veku sa do práce vrhajú s nadšením a energiou a neustále prichádzajú s novými nápadmi a vylepšeniami.

„Celé to začalo s príchodom korony. Venujem sa tanečnému umeniu, pôsobím v divadle aj ako pedagóg tanečného umenia. Kvôli epidémii bola odložená väčšina projektov, v ktorých som bola zaangažovaná a vyučovanie začalo prebiehať online. Mala som teda veľa voľného času a navyše som sa ocitla v karanténe, zhodou okolností, v dome po svojich starých rodičoch. Začala som premýšľať, ako by som svoj nečakane voľný čas mohla využiť na niečo prospešné,“ prezradila Rebecca Smudová, zakladateľka značky BABKAS.

„Naše staré mamy pracujú s takým entuziazmom, že im niekedy ani nestíhame dodávať vlnu. Momentálne pracujeme so 7 starými mamami. Začínali sme s jednou a postupne sa k nám pridávali ďalšie. Jedna babička si zavolala kamarátku a štrikujú spolu, ďalšiu zase prihlásila dcéra, ktorá o nás počula. Priebežne nás oslovujú ďalšie staré mamy, ktoré sa o nás dozvedeli a chcú sa zapojiť. Z toho máme vždy veľkú radosť,“ hovorí Rebecca Smudová.

Babičky však štrikujú len toľko, koľko samy chcú a ich obrovské úsilie je preto dôkazom nevšedného záujmu robiť niečo pekné pre druhých. Ponožky pletú z čisto prírodnej priadze získavanej z voľne pasených oviec typu Merino. Takže, ak máte radi originálne a kvalitné kúsky, ktoré boli s láskou vyrobené kade-tade po slovenských dedinkách, babkas ponožky sú pre Vás ako stvorené.

Babkas nie je len značkou dizajnu štrikovaných ponožiek, ale tiež vyjadrením úcty a vďaky všetkým starým mamám za jedinečnosť, ktorú vnášajú do našich životov. Všetci predsa dobre poznáme ten pocit, keď je niečo „ako od starkej“. To má proste nezameniteľné kúzlo. Je to možno práve tým, že veci robia s láskou a tá sa stáva špeciálnou ingredienciou ich výrobkov.

(ts)