zdroj: BILLA

Dva reťazce na Slovensku avizovali, že aktuálne zaradia do svojej ponuky aj jelenie mäso. Prvý túto informáciu potvrdil reťazec BILLA.

Mäso je pravidelnou súčasťou jedálnička Slovákov. Najčastejšie konzumujeme hydinu a bravčové mäso, ale vyhľadávame aj hovädzinu či ryby. Mäso z vysokej zveri si doprajeme len zriedka, no pre jeho účinky na organizmus sa odporúča zaradiť ho do jedálnička pravidelne. Teraz si ho vieme zakúpiť aj v sieti supermarketov BILLA.

Kvalitné jelenie mäso je možné zaobstarať si priamo od poľovníka, ale nájdete ho aj v akciovej ponuke od stredy 11. novembra do utorka 17. novembra vo všetkých predajniach BILLA. Ponúkané mäso je čerstvé a má garantovaný slovenský pôvod.

„Jelenina je jedným z produktov, ktorý sme limitovane zaradili do našej širokej ponuky slovenských výrobkov. Napĺňame tým náš zámer rozširovať sortiment slovenských potravín a plniť tak náš verejný prísľub v rámci projektu Doba slovenská. Záleží nám aj na tom, aby sa vysoko kvalitné mäso našej zveri dostalo k ľuďom aj inak ako od poľovníkov. Nie všetci zákazníci majú takúto možnosť, preto sa tešíme, že v našich supermarketoch si môžu akciovej limitovanej ponuke zakúpiť chutné a čerstvé jelenie plece, stehno a krkovičku slovenského pôvodu,“ uviedol generálny riaditeľ BILLA Dariusz Bator.

Vysoká zver je na Slovensku momentálne premnožená, čo potvrdzuje Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. „Na Slovensku máme 14 prevádzok, ktoré spracovávajú zverinu. Do projektu „Delikatesa z lesa – 100 % slovenské“ sa zatiaľ zapojila len jedna. Vyzývam aj ostatné prevádzky, poľovníkov a reťazce, aby sa spojili a ponúkli Slovákom divinu, podobne ako to urobili pri projekte Zlaté jahňa a zároveň apelujem na všetky zainteresované strany na rozumné nastavenie cenovej politiky tak, aby sa kvalitné mäso dostalo medzi čo najviac zákazníkov,“ zdôraznil minister Ján Mičovský.

Slováci majú mäso radi a konzumujú ho často. Podľa prieskumu, ktorý minulý rok vypracovala agentúra 2muse pre spoločnosť BILLA, vyplýva, že takmer štvrtina opýtaných nakupuje mäso tri až štyrikrát do týždňa alebo častejšie.

Necelá tretina oslovených uviedla, že mäso konzumuje takmer každý deň. Najobľúbenejšími druhmi mäsa sú podľa prieskumu hydina a bravčové, ktoré zhodne konzumuje 90 percent opýtaných.

Viac ako polovica opýtaných konzumuje aj hovädzinu či ryby a morské plody. Naopak, mäso z divokej zveri máva na tanieri iba každý dvadsiaty oslovený. Konzumácia takéhoto mäsa je však zdraviu prospešná, preto by sme si ho mali dopriať častejšie.

Jelenie mäso patrí medzi najchudšie formy mäsa a má vysoký obsah bielkovín a je zdrojom zinku, železa a viacerých vitamínov. Konzumácia jeleniny podporuje rast svalov a má aj ďalšie pozitívne účinky na organizmus.

„Jelenie mäso je vhodné pri budovaní kvalitnej svalovej hmoty, a to pre svoj vysoký obsah bielkovín a kreatínu. Kreatín je látka, ktorá je dekády študovaná pre podporu športového výkonu, no v ostatných rokoch sa skúma napríklad aj spojitosť kreatínu a rôznych funkcií mozgu,“ uviedol Boris Bajer, odborník na výživu pôsobiaci v Slovenskej akadémii vied.

Keďže ide o červené mäso, aj jeleninu je potrebné konzumovať racionálne. „Nespracované mäso z jeleňa je však nepochybne zdravšie ako spracované. Konzumácia jeleniny raz týždenne je bezpečná a spestrí jedálniček,“ povedal B. Bajer.

Mäso z jeleňa má jemnú chuť a chudú štruktúru, preto je vhodné pripravovať si ho vo forme steakov. Tvrdšie časti mäsa sa jednoducho uvaria v tlakovom hrnci.

Pre inšpiráciu nemusíte chodiť ďaleko, na stránke kulinária reťazca nájdete chutný recept na jelení guláš, ktorý pre vás pripravila naša foodblogerka Ela Kaslu. Naozaj netreba mať obavy z prípravy, je to úplne jednoduché a podľa receptu ho pripravíte aj u vás doma.

(ts)