zdroj foto: Kofola

Čerstvé produkty pod značkou UGO, bylinky LEROS alebo prémiová káva Café Reserva. Kofola si postupne kupuje vstupenky do oblastí, kde by ju mnohí nečakali.

Ďalšiou z ciest, ktorou sa vydáva, je trh s remeselnými cídermi a limonádami. Kofola ČeskoSlovensko oznámila kúpu 100 % podielu v českom výrobcovi cíderov F. H. Prager.

„Máme za sebou 10 rokov, kedy sme každý deň zasvätili jablkám a ich spracovaniu. Jablčný mušt sa stal naším každodenným chlebíčkom. Boli sme pioniermi vo výrobe remeselných cídrov v ČeskoSlovensku a zamilovali sa do poctivých limonád z ovocia a bylín. Teraz je na čase zveriť naše Pragerove cidery a limonády niekomu, kto ich dokáže rozvinúť,“ hovorí jeden zo zakladateľov spoločnosti F. H. Prager Ondřej Frunc.

Jeho spoločník, spoluzakladateľ Cyril Holub, ho dopĺňa: „V Kofole sme našli dobrého partnera. Ceníme si, ako táto spoločnosť kladie dôraz na lokálnosť, čerstvé suroviny a poctivé produkty a veríme, že vďaka svojim marketingovým kompetenciám a distribučnému modelu môže naše značky posunúť ďalej.“

Kofola ČeskoSlovensko získava akvizíciou všetky značky F. H. Prager, receptúry a výrobné technológie. Obe zmluvné strany sa dohodli, že cenu transakcie nebudú zverejňovať.

„Dlhodobo investujeme do rozvoja čerstvých produktov pod značkou UGO alebo bylinkového portfólia LEROS a stále hľadáme ďalšie cesty, ako rozšíriť svoje portfólio o prírodné a remeselné produkty,“ hovorí Daniel Buryš, generálny riaditeľ Kofola ČeskoSlovensko.

„Táto čerstvá akvizícia nám do toho presne zapadá. F. H. Prager je skvelý start-up, prostredníctvom ktorého môže Kofola vstúpiť do úplne novej kategórie remeselných cíderov a limonád, v ktorej vidíme potenciál. Akvizíciou rozširujeme portfólio o nové značky remeselných produktov z lokálne dostupných surovín, ktoré nám chutia, ale zároveň získavame know-how výrobného procesu fermentácie,“ doplnil Daniel Buryš.

Cídery sú pre Kofolu cestou, ako rozšíriť svoje pôsobenie v gastronómii a ponúknuť zákazníkom a spotrebiteľom ďalší prírodný produkt. Cíder je veľmi blízky kategórii limonád.

Je menej opojný ako víno, menej horký ako pivo, menej sladký ako limonády, menej šumivý ako sýtené vody. Remeselný cíder sa navyše vyznačuje čistou receptúrou bez farbív a konzervantov, ktorú tvorí prírodná jablčná šťava.

zdroj foto: Kofola

O spoločnosti F. H. Prager:

Spoločnosť F. H. Prager, ktorú založili Ondřej Frunc a Cyril Holub, sa stala priekopníkom remeselného cideru v ČeskoSlovensku. Vyrába legendárny Pragerův cider a prírodné Pragerove limonády – produkty bez umelých sladidiel, farbív a konzervantov, ktorých základom je poctivý jablčný mušt a výluh z bylín. Zakladatelia F. H. Prager od začiatku dbajú na výber tých najlepších lokálnych surovín, ale aj na inovatívny prístup k podnikaniu.

O spoločnosti Kofola ČeskoSlovensko:

Kofola ČeskoSlovensko je jedným z najvýznamnejších výrobcov nealkoholických nápojov s deviatimi výrobnými závodmi na piatich európskych trhoch. Celkovo Skupina Kofola zamestnáva takmer 2 000 ľudí.

Do produktového portfólia spoločnosti v ČeskoSlovensku patrí tradičný kolový nápoj s originálnou receptúrou Kofola, pramenitá voda Rajec, rad sirupov Jupí, hroznový nápoj Vinea, detské nápoje Jupík, energetický nápoj Semtex a ďalšie tradičné československé značky Chito, Top Topic a Citro Cola. V licencii vyrába a distribuuje Royal Crown Colu a Oranginu. Vo februári 2013 sa Kofola stala výhradným distribútorom značiek Evian a Badoit pre Českú a Slovenskú republiku a v októbri 2013 oficiálnym distribútorom tradičnej minerálnej vody z liečivého zdroja Vincentka pre české maloobchody a gastronómiu. Od začiatku roku 2015 Kofola exkluzívne distribuuje v Českej republike a na Slovensku produkty spoločnosti Rauch. Najnovším prírastkom do nápojového portfólia na československom trhu je minerálna voda Kláštorná Kalcia.

Do Skupiny Kofola patrí aj sieť UGO, ktorá v ČeskoSlovensku prevádzkuje okolo 80 Freshbarov a Salaterií, ďalej LEROS, tradičný český výrobca zmesí z liečivých rastlín. V roku 2017 spoločnosť kúpila poľského výrobcu ovocných a bylinných produktov Premium Rosa. Najnovšou akvizíciou do tohto voňavého piliera Skupiny Kofola je spoločnosť Espresso, ktorá už viac ako dvadsať rokov prináša na český trh nielen špičkovú kávu Café Reserva, ale aj prémiové cejlónske čaje Dilmah a tomu zodpovedajúci servis a kultúru.

(ts)