foto: pixabay.com

Slováci sa pred štátnymi sviatkami výraznejšie predzásobujú, najmä potravinami. Minuloročné sviatky boli spomedzi okolitých krajín v rámci cezhraničného nakupovania žatvou pre českých a rakúskych obchodníkov.

Slováci tam dva dni pred Vianocami minuli dokopy vyše 92- tisíc eur, z toho v susednom Rakúsku to bolo až 50-tisíc eur. Tu sa do veľkej miery podpisuje vplyv rakúskych vianočných trhov, ktoré sú u Slovákov veľmi obľúbené. V Česku a Rakúsku Slováci vlani počas dvoch dní pred Vianocami vykonali vyše 2,3- tisíc transakcií.

Ako ukázala analýza Slovenskej sporiteľne na vzorke 1,5 milióna klientských kariet, počas sviatkov v menšej miere Slováci nakupujú u lokálnych obchodníkov potraviny, drogériu a nákupy realizujú aj na čerpacích staniciach. V susedných krajinách nakupujú tesne pred sviatkami ale aj počas nich okrem potravín, oblečenia a drogérie aj záhradnícke či športové potreby.

Priemerná suma jedného cezhraničného nákupu bola vlani v prípade Česka na úrovni 22 eur, v susednom Rakúsku bola suma vyššia, a to až na úrovni 30 eur. Najmenej pred sviatkami nakupujeme v Maďarsku, vlani spomedzi okolitých krajín to bolo najmenej, približne za19- tisíc eur. V Poľsku Slováci vlani 22 a 23. decembra minuli takmer 22- tisíc eur.

Vianoce sú pre mnohé firmy obchodnou príležitosťou a výzvou. V celoeurópskom porovnaní podľa Európskeho štatistického úradu Eurostat zaznamenáva jeden z najväčších sezónnych rastov predaja hračkársky a potravinársky priemysel. Najmä predaj hračiek celoeurópsky rastie už na jeseň.

„Celkovo však vianočné sviatky nahrávajú maloobchodníkom, nakoľko sú ich tržby v tomto období najvyššie počas roka. V priemere sú tržby maloobchodu len počas decembra vyššie oproti ostatným mesiacom roka o zhruba 10 až 20 %. Najvyšší nárast tržieb je tradične u predajcov potravín, elektroniky, kozmetiky či športových potrieb. Na druhej strane, po mesiaci žatvy prichádza pre obchodníkov pokles, ktorý prichádza so začiatkom roka, kde majú ľudia tendenciu viac šetriť, a to práve po mesiaci hojnosti. Vtedy sa tržby obchodníkov znižujú v priemere o 10 %, a to aj napriek tomu, že v tomto čase štartujú aj januárové výpredaje,“ povedala Lenka Buchláková, analytička Slovenskej sporiteľne.

Slovenské domácnosti v priemere minú na vianočné nákupy do 500 eur. Najčastejšie nakupujeme kozmetiku, hračky, knihy, oblečenie, veci do domácnosti či kuchyne, ale aj mobily, elektroniku a elektrospotrebiče.

Podľa údajov Slovenskej sporiteľne práve dospelí pracujúci len na darčeky dokážu minúť okolo 250 eur a viac. Do vianočného nákupu sa započítava aj nákup potravín či náklady na cestovanie, nakoľko mnohí na Vianoce cestujú niekoľko stoviek kilometrov domov.

(ts)

- REKLAMA - adv.: