Foto: pixabay.com

Na Slovensku sa v septembri 2019 medziročne zvýšili ceny tovarov a služieb o tri percentá. V rámci spotrebného koša pritom najvýraznejší nárast zaznamenali ceny potravín a nealkoholických nápojov a to o 4,9 %.

V oboch prípadoch sa jedná o druhý najrýchlejší nárast cien v rámci krajín EÚ. Vyplynulo to z údajov Eurostatu, ktoré spracovala Eva Sadovská, analytička spoločnosti WOOD & Company.

V aktuálnej analýze sa dozviete napríklad aj to, ako sú na tom s vývojom cien ostatné ekonomiky EÚ, alebo taktiež, ktoré konkrétne potraviny na Slovensku zdraželi najviac.

Len pred niekoľkými dňami Štatistický úrad SR a Eurostat zverejnili septembrový vývoj cien tovarov a služieb, ale i cien potravín a nealkoholických nápojov na Slovensku a v ostatných krajinách EÚ. Slovensko tak podľa údajov Eurostatu zaznamenalo nárast cien tovarov a služieb o 3,0 %.

Pod tento nárast sa podpísali predovšetkým vyššie ceny potravín a nealkoholických nápojov, ceny za vzdelávanie a ceny za bývanie a energie. V rámci krajín EÚ sa tak v prípade našej ekonomiky jednalo o druhý najrýchlejší cenový rast tovarov a služieb, nakoľko nás v pomyselnom rebríčku predbehli už iba Rumuni s rastom cien o 3,5 %.

Tretí najrýchlejší rast cien tovarov a služieb zaznamenali naši susedia z V4 Maďari a to o 2,9 %. V EÚ vzrástli ceny o 1,2 %, v eurozóne o 0,8 %.

Slovensko si aj v prípade medziročného tempa zdražovania potravín a nealkoholických nápojov (o 4,9 %) v septembri 2019 vyslúžilo druhú priečku v rámci zoskupenia EÚ. Rýchlejšie ako u nás totiž už rástli ceny potravín a nealko nápojov iba v Poľsku a to o 6,5 %. Nasledovali Holandsko a Maďarsko s nárastmi o 4,8 % a 4,7 %. V EÚ sa ceny v prípade tejto podskupiny zvýšili o 2,0 %, v eurozóne o 1,2 %.

Napriek tomu, že počas niektorých mesiacov v rokoch 2017 a 2018 rástli ceny potravín a nealkoholických nápojov rýchlejšie ako teraz, tempo ich aktuálneho medziročného zvyšovania je pomerne výrazné. Od apríla 2018 sa jedná o druhý najrýchlejší rast, nakoľko v auguste 2019 bola evidovaná úroveň 5,2 %.

Pod aktuálny vývoj cien potravín sa zrejme ešte stále podpisuje africký mor ošípaných majúci vplyv na vyššie ceny mäsa. Svoju rolu ale zohrávajú aj mzdové náklady súvisiace s príplatkami za prácu v noci či cez víkend alebo samotný rast minimálnej mzdy. Cenotvorbu v prípade potravín ovplyvňuje aj stav tohtoročnej úrody u nás či vo svete a s tým súvisiace aj ceny agrokomodít na svetových trhoch.

Najvýraznejší nárast cien spomedzi potravín v septembri zaznamenali vybrané druhy zeleniny, zemiaky a bravčové mäso. O vyše polovicu ako pred rokom bol drahší zeler a mak. Aj ceny zemiakov sú naďalej pomerne vysoké, oproti septembru 2018 až o 47 %.

A za cibuľu si aktuálne Slováci priplácajú cca 45 %. No a peňaženky Slovákov pocítili taktiež dôsledky afrického moru ošípaných, nakoľko za viaceré druhy bravčových výrobkov si priplácame o 20 % – 35 % viac ako vlani.

Eva Sadovská
analytička WOOD & Company