ilustračná foto, zdroj: pixabay.com

Štatistický úrad SR dnes zverejnil augustový vývoj cien tovarov a služieb. Spotrebiteľské ceny sa medzimesačne, teda oproti júlu 2019, zvýšili o 0,2 %. Na medziročnej báze prišlo k ich nárastu o 2,8 %.

Medziročný rast cien tovarov a služieb tak na Slovensku mierne spomalil, nakoľko v júli bol vykázaný na úrovni 2,9 %. Napriek tomu sa za posledný rok jedná na Slovensku o druhú najvyššiu úroveň inflácie.

V auguste najvýraznejší medzimesačný nárast zaznamenali ceny v doprave a to až o 1,6 %. Príčinou tohto medzimesačného nárastu boli vyššie ceny dopravných služieb o 7,1 % a to najmä leteckej osobnej dopravy o 34,8 %. Naopak, najvýraznejší pokles cien z mesiaca na mesiac bol zaznamenaný v prípade odevov a obuvi a to o – 0,7 %.

Medziročne, teda v porovnaní s augustom 2018, si na svoje konto pripísali najvýraznejší nárast potraviny a nealkoholické nápoje a to 5,2 %. Druhou položkou s pomerne rýchlym nárastom cien o 3,8 % bola oblasť bývanie, voda, elektrina a plyn.

Pričom práve tieto dve oblasti (potraviny a nealkoholické nápoje a bývanie, voda, elektrina a plyn) sa podieľajú na spotrebnom koši, teda na našich spotrebných výdavkoch, najviac a to dovedna až 43 %. Oproti vlaňajšku sme si ale priplatili aj za reštaurácie a hotely a to 3,7 %. Naopak, lacnejšie ako vlani, vyšla Slovákov doprava a to o – 1,9 %.

Napriek tomu, že počas niektorých mesiacov v rokoch 2017 a 2018 rástli ceny potravín a nealkoholických nápojov rýchlejšie ako teraz, tempo ich aktuálneho medziročného zvyšovania (v auguste o 5,2 %) je neprehliadnuteľné.

Naposledy bola úroveň 5 % prekonaná smerom nahor v apríli 2018. Pod aktuálny vývoj cien potravín sa zrejme podpisuje aj africký mor ošípaných majúci vplyv na vyššie ceny mäsa.

Svoju rolu ale zohrávajú aj takpovediac mzdové náklady súvisiace s príplatkami za prácu v noci či cez víkend alebo samotný rast minimálnej mzdy. Cenotvorbu v prípade potravín a nealkoholických nápojov ale ovplyvňuje aj stav tohtoročnej úrody u nás či vo svete a s tým súvisiace aj ceny agrokomodít na svetových trhoch.

Inflácia je v posledných mesiacoch ovplyvňovaná pretrvávajúcou pozitívnou situáciou na trhu práce, nízkou mierou nezamestnanosti, nominálnym aj reálnym rastom platov a teda aj dobrou kúpyschopnosťou obyvateľstva.

Postupne sa ale spomaľovanie ekonomického rastu začne zrejme podpisovať aj pod spomaľovanie rastu cien tovarov a služieb. Ťahúňom zrejme aj naďalej zostanú vyššie ceny potravín a taktiež bývania. Počas nasledujúcich mesiacov preto očakávame úrovne medziročného rastu spotrebiteľských cien v rozpätí 2,5 – 2,8 %.

Eva Sadovská, analytička WOOD & Company

- REKLAMA - adv.: